Cinsel Terapi

Cinsellik doğumdan ölüme kadar içimizde bulunan bir yaşam dürtüsüdür. Keyifli bir cinsel yaşam için doğru cinsel bilgilenme ve deneyim önemlidir. Ancak içinde bulunduğumuz sosyokültürel şartlar, kadın veya erkek oluşumuz, yaş, eğitim, yetiştirilme ortamı, din, evli olup olmama, ilişki sorunları, ekonomik şartlar ve daha birçok faktör cinsel yaşamı etkiler.

Karşılıklı kabul gören, suçluluk uyandırmayan ve zorlantılı olarak yaşanmayan, ayrıca haz veren duygu, düşünce ve davranışlar bütünü sağlıklı cinsel yaşam tanımını oluşturmaktadır.

Peki cinsel işlev bozukluğu nedir? Kısaca kişinin istediği biçimde cinsel ilişkide bulunamamasıdır. Her üç kişiden ikisinin hayatlarının bir döneminde bir cinsel sorun yaşadığı bilinmektedir. Cinsel sorunlar insanın en yakınlarına bile kolayca anlatamadığı mahrem konulardır. Uzman kişilere danışılmadığı için de kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle sorun daha da büyümekte ve başka sorunları  da beraberinde getirmektedir.

Cinsel terapi ise cinsel sorunlarla ilgili uygun eğitimleri tamamlamış deneyimli psikiyatrist ve uzman psikologlar tarafından uygulanan cinsel sorunları olan kişilere ya da çiftlere yönelik bilişsel davranışçı terapi teknikleri kullanılarak yapılan bir tedavi biçimidir.