En iyi psikiyatrist seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

En iyi psikiyatrist seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

İzmir en iyi psikiyatrist en çok arama sorgusu aldığımız kelimelerden bir tanesi kullanıcılar izmir en iyi psikiyatrist aramasını yaparak internet üzerinden doğru cevabı bulmaya çalışıyor. Bir önceki makalemde bu konu hakkında ufak bilgilendirmelerde bulunmuştum. Gelen çok fazla talep üzerine bu makaleyi yazmak bir zorunluluk oldu.

Bir doktor var çok iyi sende ona git

Referans üzerine bulunmuş olan bu doktor genellikle çok fazla araştırılmayacak ve kulaktan dolma bilgiler ile herhangi bir araştırma yapmadan gidilecektir. Fakat muhtemelen bu doğru bir seçim olmayacaktır. Örneğin o doktor hiç çift terapisi yapmamıştır fakat siz çift terapisi için bir doktor aramaktasınızdır.

İzmir en iyi psikiyatrist

Öncelikle bu kelime İzmir için yapılmış bir sorgulama olsa da bunun türevleri de kullanıcıların bulundukları iller için de kullanılmaktadır. İnternet üzerinden başkalarının yorumlarına istinaden en iyi psikiyatristi bulma çabasına giren hastaların dikkat etmesi gereken birçok husus bulunmaktadır.

Bunları madde madde değerlendirmemiz daha uygun olacaktır.

  • Tercih etmiş olduğunuz psikoterapistiniz kaç yıllık bir tecrübeye sahip?
  • Psikoterapistiniz hangi okuldan , hangi bölümden mezun?
  • Terapistinizin görevi sizi bir düşünceye yöneltmek değil , sizi düşündürerek doğru yola ulaşmanızda yardımcı olmaktır. Dolayısı ile terapistinizin size öneri sunmaktan ziyade doğru yolu göstermeli.
  • Psikoterapistinizle herhangi bir sorun yaşamamalısınız. Eğer aranızda bir sorun varsa yahut hoşlanmadığınız bir takım şeyler varsa terapist değiştirmekten çekinmemelisiniz.

 

Psikoterapist - Danışan Gizliliği Hususu

Psikoterapistin, dikkat etmesi gereken en önemli husus danışanı ile arasındaki gizliliktir.  Terapist ile danışmanın konuştukları o odada kalmalı , danışman ve terapist dışında kimse bilmemelidir. Danışanının anlattıklarını gizli tutamayan bir psikoterapisti kimse tercih etmez.

  • Tercih etmiş olduğunuz terapist , sizinle olan seansını bir yerde (konferansta , kitapta) anlatmak isterse veya kayıt altına almak isterse kesinlikle itiraz etme hakkına sahipsiniz. Ancak mahkeme emri varsa , danışan henüz reşit değilse yahut yaşlı , zihinsel engelli bir birey ise , danışanın şahsına veya çevresindeki kişilere zarar verme ihtimali varsa gizlilik ilkesi şartları bozulabilir.
  • Psikoterapist seçerken kesinlikle sizi en iyi anlayan bir terapist tercih edin. Kendinizi rahat hissetmediğiniz bir ortamda bulunmak istemez , karşısında rahat hissetmediğiniz kişiyle konuşmak istemezsiniz. Uygun ortam , uygun koşullar ve size en uygun terapisti seçmeniz seanslarınızın verimini olumlu yönde etkileyecektir.