Ergenlik

Dünya sağlık örgütüne göre 10 yaşından 19 yaşına kadar olan dönem ergenlik dönemi olarak kabul ediliyor. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecinde birçok değişikliğin hızla ve iç içe yaşanmasıdır ergenlik. Kızlarda ortalama 9- 10 yaşlarında başlayan memelerin büyümeye başlaması, cinsel bölgelerde ve koltuk altlarında artan tüylenme, vücuttaki yağ dağılımının değişmesi gibi bedensel değişimler 4-5 yılda tamamlanır.

Adet kanamaları, sivilceler, göğüslerin gelişmesi, yağ ve kas dağılımındaki değişiklikler o kadar hızlı olur ki ergenlik dönemindeki kişi enerjisinin büyük bir bölümünü bedeninin nasıl göründüğüne harcar, örneğin sürekli değişik makyajlar yapar, kıyafetler değiştirir vs.

Bu yetişkinliğe giden bedensel ve bilişsel değişimler sürerken ergen bir yandan çocuk olmaya devam eder bir yandan da ebeveynlerin düşünce ve davranışları eleştirir.

Aile ile birlikte geçirilen zaman azalırken anlaşmazlık ve çatışmalarda artış yaşanır. Aileyle olan ilişkiler azaldıkça ergen yeni yakınlık, destek, fikir alışverişi gibi ihtiyaçlarını karşılamak için daha çok akran ilişkilerine yönelir.

Cinsel yönden bir başkasına ilgi duyma ve beğenilmeyle ilgili algıların geliştiği bir dönemdir.

Okul ve gelecek kaygısı, sınav kaygısı, arkadaş grubu içinde var olabilme çabası, cinsel deneyimler, aile içi çatışmalar, yeni ilgi alanları, meraklar, rengarenk bir kolaj. Bu renkliliğin arasında bazen bocalamalar, kargaşa ve karmaşa yaşanabilir. Doğru bir destek ve aile işbirliği ile bütün bunlarla ilgili sorunların üstesinden gelinebilir.