Neden Psikiyatriste Başvurmalıyım ?

Son zamanlarda sokaklarda tartışan insanlar arasında,  görsel medyadaki talihsiz yapımlarda  sıkça duyduğum ‘ Bence sen bir psikiyatriste git ! ‘  ya da ‘Sen tam psikologluk olmuşsun ! ‘ gibi öneriymiş gibi görünen ancak hakaret nidaları içeren cümleler varken toplumumuzda gerçekten ihtiyacı olan insanların psikiyatrist başvurusu ya hiç gerçekleşmemekte ya da işler sarpa sardığında son çare olarak bir de bir psikiyatrist görsün bari şeklinde olmaya devam ediyor.

Devlet hastanelerinde çalıştığım dönemlerde psikiyatri polikliniğinin kapısında uzun sıralar beklerken görünmemek için yada psikiyatrik bir hastalığı olan bir bireyle yan yana olmamak için hiç randevu almayan ya da hastane dışında görüşme talepleri olan insanlarla karşılaştım. Sonuç olarak halen bir çok kişi için psikiyatri kliniğinden randevu almak, bir dahiliye hekiminden randevu almaktan daha zor olabiliyor. Toplumdaki ruhsal hastalıklara karşı uzun yıllarda oluşturulmuş etiketlemenin yarattığı olumsuz etkinin yanısıra gerçekten de kişinin en özelini, mahremini, belki de hiç kimseyle konuşmak istemediği bir durumu hiç tanımadığı bir profesyonelle paylaşmanın zorluğu da ilk anda anlaşılabilir bir durum.

Tüm bu zorluklara rağmen yine de kişinin bazen en yakınındaki kimseye bile anlatamadığı bir durumu kendisi hakkında hiçbir önyargısı olmayan, onu suçlamayacak, ayıplamayacak, yargılamayacak ve insan ruh sağlığı konusunda uzun bir süre eğitim almış donanımlı bir psikiyatri hekimi ile paylaşması daha faydalı olacaktır. Psikiyatri hekimi, kişinin kendi hayat beklentisi ve yaşam koşulları içinde psikofarmakoloji  (ilaç tedavisi ) ve psikoterapi yöntemleriyle var olan problemini çözmesine ve ya bu olumsuz duruma uyumunu arttırmaya yönelik çalışmalar yapar.

Bir psikiyatriste ya da psikoterapiste başvurabileceğiniz durumlar,  günlük yaşam sorunları, işle ilgili sorunlar, cinsel yaşamla ilgili sorunlar, aile içi sıkıntılı yaşam olayları, ilişki ve  evlilik sorunları, sevilen birinin ölümü ve yas süreci, kronik hastalıklarla birlikte ortaya çıkan psikolojik sorunlar olarak sıralanabilir. Ayrıca duygudurum bozuklukları, psikozlar, obsesif kompulsif bozukluk, posttravmatik stres bozukluğu, depresyon, anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, bağımlılık gibi bir çok psikiyatrik hastalığın tedavisi için başvurulabilir.

Psikiyatrik tedaviler bazen tanı alınan hastalığın doğası gereği bezen ömür boyu sürebilmektedir. Bazen de danışanın başvurduğu sorunu çözüm bulana kadar kısa süreli olarak devam edebilir. Eğer sizi, ailenizi, iş yaşamınızı ve toplumsal ilişkilerinizi zorlayan bir durum varsa ya da yaşamınızla ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğini, eskisi gibi olmadığını hissettiğiniz duygu, düşünce ve davranış değişimlerini fark ediyorsanız en kolay ulaşabileceğiniz bir psikiyatri hekiminden yardım almaktan çekinmeyin.