Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz

Öfke normal ve sağlıklı bir duygudur. Ancak, onu kontrol altında tutmayı başaramazsanız, bu günlük yaşamınızda ve ilişkilerinizde ciddi bir sorun oluşturabilir. Her insan öfkeye fiziksel bir reaksiyon verir. Bedeninizin size söylediklerinin farkında olun ve kendinizi sakinleştirmek için adım atın. Öncelikle bedeninizden gelen işaretleri tanımaya çalışın. Örneğin kalbiniz daha hızlı atıyor, nefesiniz sıklaşıyor olabilir. Omuzlarınızdaki gerginlik veya yumruklarınızı sıkıştırma gibi diğer işaretleri fark edebilirsiniz. Eğer bu işaretleri fark edebilirseniz (ve bu işaretlerle birlikte kontrolü kaybetme geçmişiniz de varsa) bu durumdan kurtulabilirsiniz.

            Öfke kontrolu sağlayan yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir.

  • 10'a kadar saymak sakinleşmeye zaman tanır, böylece daha net düşünebilir ve ani harekete geçme dürtüsünün üstesinden gelebilirsiniz.
  • Kızgın hissettiğinizde normalden daha fazla nefes alırız. Nefesi aldığınızdan daha uzun sürede nefesinizi verin ve nefes verirken rahatlamaya çalışın.   
  • Doğru nefes alıp vermek sizi etkili bir şekilde sakinleştirecek ve daha net düşünmenizi sağlayacaktır.
  • Egzersiz ve spor stresin azalmasına katkıda bulunarak öfke kontrolüne yardımcı olabilir.  Koşu, yürüyüş, yüzme, yoga ve meditasyon gibi etkinliklerden fayda görebilirsiniz.      
  • Sevdiğiniz insanlarla keyifli zaman geçirme stresinizi azaltabilecek etkinliklerden biridir. 
  •  Rahatlamak için düzenli olarak kendinize zaman ayırın ve yeteri kadar uyumaya özen gösterin.
  •  Uyuşturucu ve alkolün öfke sorunlarını daha da kötüleştirebileceğini unutmayın.
  • Yaratıcılık iyidir. Yazma, müzik yapma, dans etme veya boyama, gerginliği azaltarak öfkeyi azaltabilir.

            Eğer bu yöntemler yeterli gelmiyorsa bir psikiyatrist ya da psikoterapist ile görüşmek faydalı olacaktır. Nasıl hissettiğinizden bahsedebilmek ve duygularınızı tartışmak yararlı olabilir ve durum hakkında farklı bir perspektiften bakmanıza yardımcı olacaktır. Uzun vadede öfke kontrolü için ise öfkenizi bir kez kontrol edebilmeyi öğrendikten sonra genel anlamda bununla nasıl baş edebileceğiniz konusunda yeni stratejiler geliştirmenizi sağlayacaktır.